Koronavirus: Banky i nebankovní společnosti mění podmínky a odkládají splátky


Kvůli celosvětové pandemii koronaviru, byla v Česku vyhlášena karanténa. Následky opatření budou ohromné a postiženi budou jak podnikatelé, tak i domácnosti. Máme pro vás aktuální informace, jaké změny chystají bankovní i nebankovní společnosti v souvislosti s možnými potížemi při splácení úvěrů.

Koronavirus: Banky i nebankovní společnosti mění podmínky a odkládají splátky

Obchody až na výjimky byly zavřeny. Podnikatelé nemohou v plném rozsahu provozovat svou činnost, někteří ji museli úplně zastavit. Spousta lidí přijde o část nebo dokonce celý příjem, což se může projevit na schopnosti splácet závazky. Bankovní a nebankovní poskytovatelé půjček proto upravují změny podmínek.

Splátky bude možné začít platit o tři měsíce později

Asi nejjednodušším krokem, který mohou poskytovatelé půjček učinit, je nabídnout klientům možnost placení splátek odložit. Konkrétně by se mělo jednat o tři měsíce. Alespoň prozatím. V ideálním případě by odložení splátek nemělo vést k zapsání klienta do registru dlužníků a ovlivnit tak jeho platební historii.

Nyní je nutné správně nastavit procesy a systémy, aby vše proběhlo hladce a bez problémů. Poskytovatelé musí vše projednat s Českou národní bankou, aby nedošlo k porušení pravidel. Česká bankovní asociace prosí klienty, aby měli trpělivosti s podáním žádosti o odklad splátek.

„Banky budou muset individuálně pracovat s jednotlivými klienty a zjišťovat důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily jejich splátkové kalendáře. Důležitý bude i průběžný monitoring bonity klientů, kterým odloží splátky, kvůli včasnému zachycení případného dalšího zhoršování jejich situace. Není však možné nadefinovat jednotné 'pracovní postupy', jak by banky měly postupovat, z důvodu různorodosti systémů a přístupů jednotlivých bank,“ uvedla pro Právo mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Nebankovní společnosti Creditportal a Provident už podmínky změnily

Úvěrová společnost Creditportal

Pro období 20.3. až 20.4. 2020 došlo k úpravě podmínek u všech dosud sjednaných rychlých půjček.

U bezhotovostní půjčky 30 lze zrušit:

  • úroky z prodlení,
  • všechny účelně vynaložené náklady na vymáhání (jedná se o poplatky za zaslané upomínky).

U půjčky Credit 365 je možné:

  • uhradit další splátku až 90 po její splatnosti, která nastala v uvedeném období,
  • stornovat účtované úroky, úroky z prodlení a další poplatky.

Pokud by však klient neuhradil splátku ani za těchto 90 dní, budou mu tyto výhody zrušeny a bude tak povinen zaplatit celou částku včetně účtovaných úroků i úroků z prodlení.

Úvěrová společnost Provident

Také Provident v nouzové situace umožňuje odložení splátek a mění podmínky. Mezi změny patří i pojištění platebních neschopnosti KOMPLEX zdarma ke všem půjčkám sjednaným v době od 25.3. do 21.4. 2020. V případě pojistné události, k níž dojde do 6 měsíců od sjednání půjčky, bude pojistné plnění navýšené na dvojnásobek.

Pojištění KOMPLEX se vztahuje na:

  • pracovní neschopnost, která byla způsobená následkem úrazu či nemoci po dobu 60 dní (nově pojistné plnění ve výši až 30 000 Kč),
  • zlomeniny, které byly způsobeny následkem úrazu (nově pojistné plnění ve výši až 80 000 Kč),
  • hospitalizaci a rekonvalescenci, která je součástí léčby úrazu či nemoci až po dobu 40 dní, vztahuje se také na hospitalizaci vašeho dítěte (nově pojistné plnění ve výši až 20 000 Kč).

Pojištění KOMPLEX zdarma neplatí pro půjčku START či při nesplnění podmínek pro sjednání pojištění platební neschopnosti.

Jak se zachovat při potížích se splácením půjčkou

Přijdete-li v důsledku koronaviru o část nebo celý příjem a nebude tak moci dál řádně splácet svoji půjčku, ihned o tom informujte svého poskytovatele půjčky. Ten najde nejlepší možné řešení, jak tuto situaci překonat bez sankcí.

S novou půjčkou raději počkejte na vhodnější dobu nebo alespoň dbejte na zásady bezpečného půjčování a to nejen během tohoto krizového období.

« Koruna je nejslabší za poslední léta, co to pro nás znamená? | Jak si můžete (při)vydělat online? Možností je celá řada »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky