Zonky

Za kolik opravdu půjčují lidé lidem? Nezávislá recenze Zonky půjčky

Výše půjčky: 5 000 - 1 200 000 Kč
Splatnost: 12 – 120 měs.
Úrok od: 4,49 % p.a.

Vedle bankovních a nebankovních půjček se na českém finančním trhu začínají pomalu ale jistě prosazovat také P2P půjčky. Jedná se o specifický typ úvěru, kdy peníze žadateli neposkytuje žádná společnost, ale obyčejní lidé, kteří takto mohou zúročit svoje finance. V Česku zatím tyto půjčky nejsou tolik rozšířené, v posledních měsících se o nich ale více mluví a neustále roste počet lidí, kteří se rozhodli tento typ půjček využít – ať už jako žadatelé o úvěr nebo jako investoři.

Pro ty, kteří potřebují půjčit peníze a nevyhovují jim standardní úvěry od bank nebo nebankovních poskytovatelů, jsou Zonky zajímavou alternativou. Nabízejí totiž nízké úrokové sazby. Tuto možnost sice nemá každý (úrokových sazeb je celkem jedenáct a to, jaká bude klientovi nabídnuta, se rozhoduje na základě jeho bonity, resp. předpokladů, že bude úvěr řádně splácet), i tak se ale půjčky na Zonky mnoha lidem vyplatí více, než kdyby si žádost podali u banky. Vše je navíc velmi pohodlné, zájemce o půjčku nemusí nikam cestovat, ale kompletně vše si může vyřídit z pohodlí svého domova.

Kromě toho, že Zonky nabízejí možnost výhodných půjček pro ty, kterým nevyhovuje nabídka klasických úvěrů, jsou Zonky také skvělou šancí pro ty, jenž chtějí investovat část svých peněz, nebo si chtějí investování alespoň vyzkoušet. Zonky už umožnily získat výhodnou půjčku mnoha lidem a dá se předpokládat, že dalších letech význam této platformy dále poroste.

Rychlé informace

 • Typ půjčky: nebankovní
 • Půjčka: 5 000 Kč – 1200000 Kč
 • Nový klient (maximální půjčka): 1 200 000 Kč
 • Úrok od: 4,49 %
 • Doba splatnosti: 12 – 120 měs.
 • Peníze na účtu: 24 hodin
 • Způsob vyplacení: na účet
 • Půjčka bez doložení příjmů: ne
 • Půjčka bez kontroly registrů: ne
 • Půjčka se záznamem v rejstříku trestů: ano
 • Půjčka pro nezaměstnané: ne
 • Půjčka s exekucí: ne
 • Půjčka pro cizince: ne
 • Půjčka bez ručení: ano

Videoprezentace

Recenze půjčky a průběh žádosti

Vše, co jste chtěli vědět o platformě Zonky

Půjčkový trh v zásadě rozdělujeme na dvě skupiny. Do té první patří půjčky od banky a druhou tvoří nebankovní úvěry. Existuje však i třetí – mírně specifická podskupina, kterou tvoří P2P půjčky. Jednou z platforem, na které můžete tento typ půjček sjednat, je i Zonky. Jaká je historie těchto úvěrů a komu jsou určeny? 

Kde se vzaly, tu se vzaly P2P půjčky

Historie P2P půjček je delší, než si mnozí myslí. Abychom vás do světa „půjček od lidí a pro lidi“ uvedli, pak musíme osvětlit, co vlastně pojem P2P označuje. Jde o spojení anglických slov peer-to-peer (někdy i person-to-person). Pojem bychom mohli do češtiny přeložit jako „rovný rovnému“. Ve společnosti se však více ujaly prosté půjčky od lidí lidem.

Samotná historie P2P půjček se začala psát v anglosaském světě, kde mají již více než 15 letou tradici. Jako první s tímto typem půjček přišla anglická společnost Zopa v roce 2005. Později se půjčky rozšířily do USA, aby se následně začaly objevovat po celém světě. 

V Česku se první společnost poskytující P2P půjčky objevila v roce 2010. Absolutní boom ale přišel až s platformou Zonky v roce 2015, která už o dva roky později poskytla lidem půjčky v celkovém objemu přesahující 1 000 000 000 Kč. Její obliba i nadále stoupá. A jak to všechno vlastně funguje?

Jak fungují P2P půjčky?

Veškerý proces vyřizování a schvalování probíhá v online prostředí. Do procesu navíc nevstupuje banka ani nebankovní instituce. Celý proces půjčky začíná tím, že společnost zprostředkovávající P2P půjčky (např. zmíněná platforma Zonky) si žadatele o půjčku prověří stejně, jako to dělá banka. Zajímá se o typ a výši jeho příjmu, další závazky, dluhy z minulosti apod.

Co se týče investorů, ti mohou volné finance tímto způsobem zajímavě zhodnotit. Výše zhodnocení úspor samozřejmě závisí na tom, jaké riziko je ochoten investor podstoupit. Hrozí zde i situace, že dlužník nebude schopen dostát svým závazkům a investor tak o peníze přijde.  

Ale zpátky k žadateli o P2P půjčku. Ten o finance žádá nejčastěji ve spojitosti s nějakým osobním příběhem, v němž popíše, k čemu peníze plánuje využít, vyvěsí na web P2P platformy a poté sleduje, jak se investoři skládají.

Aby klient nemusel na peníze čekat, společnost mu pošle peníze ihned. Následně se do financování mohou připojit také investoři a to nejčastěji formou online aukce. Celá transakce je samozřejmě ošetřena ve smlouvě a platforma zajišťuje také řádné splácení. Pokud je dlužník v prodlení, snaží se situaci vyřešit. 

Ačkoliv jsou P2P půjčky obecně dostupnější, rozhodně neplatí, že je získá každý. Mezi obecné podmínky patří pochopitelně plnoletost, bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky, pravidelný příjem a uspokojivá finanční minulost (negativní záznam v registrech může a nemusí být problém).

Zonky – hvězda v oblasti P2P půjček

Už výše jsme zmínili, že absolutní boom v Česku zažily P2P půjčky společně se vstupem společnosti Zonky na tuzemský trh. Díky této platformě si můžete půjčit 5 000 Kč až 1 200 000 Kč se splatností 12 až 120 měsíců. A to navíc za úroky, za které si nepůjčíte v žádné bance! Samozřejmostí jsou i mírné, přesto jasné podmínky schválení úvěru. Mezi ty patří: 

 • Plnoletost
 • České občanství 
 • Vlastní bankovní účet
 • Doložení dvou osobních dokladů
 • Doložení příjmu (třeba prostřednictvím bankovního výpisu)

 

Pokud má žadatel negativní záznam v registrech, nemusí jít o překážku poskytnutí P2P půjčky. Vždy záleží na dalších okolnostech. 

Žádost o půjčku jednoduše vyřídíte pěkně z pohodlí domova prostřednictvím internetového formuláře. Osobní schůzka není nutná. Zonky půjčka je také oproštěna od zbytečného papírování a zdlouhavé byrokracie. Zajímat vás bude jistě i poplatek, který v tomto případě činí pouze 2 % z celkově vypůjčené částky

Průběh žádosti o úvěr, požadované doklady a dokumenty:

O půjčku přes Zonky si lze požádat jednoduše na internetu. Pro vyřízení půjčky budete potřebovat dva platné doklady totožnosti (stačí pouze nahrát do systému), dále pak doložení vašich příjmů (potvrzený příjem nemusíte mít od zaměstnavatele, stačí jen poslat výpis z účtu za poslední tři měsíce) a samozřejmě kompletně vyplněná žádost. Poté, co si žádost vyplníte a nahrajete doklady, dostanete (v případě, že vám úvěr bude možné poskytnout) nejpozději do 1 dne konkrétní nabídku na úrokovou sazbu. Tu musíte v případě souhlasu do 48 hodin potvrdit a pak smlouvu elektronicky podepíšete pomocí SMS kódu. Následně vám společnost odešle peníze na váš účet, abyste nemuseli čekat na samotné investory. 

Přesný postup při internetové žádosti o půjčku na Zonky:

Nejdříve si otevřete stránku www.zonky.cz a vyberete si, zda chcete půjčit na cokoliv nebo refinancovat stávající půjčku. Dále si nastavíte, kolik si chcete půjčit. Nastavit si také můžete výši splátky. Jakmile jste spokojeni s výší splátky, kliknete na Chci půjčit (obr. 1)

V dalším kroku vyplníte svou e-mailovou adresu a pomocí tlačítka Pokračovat se v žádosti posunete na kontaktní údaje (jméno, příjmení, tel. číslo), které ja zapotřebí vyplnit, aby vám Zonky mohly poslat nezávaznou nabídku. Následně určíte svůj rodinný stav, počet dětí, způsob bydlení (nájem, vlastnictví atd.), vzdělání, druh příjmů (včetně názvu firmy, výše příjmu), výdaje. (obr. 2)

Žádost Zonky - krok 2

Aby vám mohly Zonky zaslat nezávaznou nabídku, je zapotřebí ještě vyplnit vaše rodné číslo, vybrat políčko, zda jste/nejste politicky exponovanou osobou a zda souhlasíte se scoringem. (obr. 3)

Žádost Zonky - krok 13

Posledním krokem, který vede k zaslání konkrétní nabídky, je vyplnění adresy trvalého/přechodného bydliště. (obr. 4)

Žádost Zonky - krok 14

Splácení půjčky od Zonky:

Půjčka na Zonky.cz se splácí podobně jako jakékoli jiné běžné půjčky – peníze tak splácíte vždy jednou měsíčně bezhotovostním bankovním převodem. Zonky pak danou splátku vždy rozdělí mezi investory, kteří vám půjčku poskytli.

Reprezentativní příklad:

Půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.

Sazebník poplatků

Výše půjčky Splatnost Úroková sazba Splátka Celkem zaplatíte
150 000 Kč 5 let 6.99 % 3 030 Kč 181 738,38 Kč

FAQ - Často kladené otázky

Jak funguje tato půjčka? Na jaké klienty je tato nabídka zaměřená?

Jedná se o P2P půjčky, tedy o úvěry, kde si lidé poskytují peníze mezi sebou. Díky tomu tak žadatelé o úvěr dosáhnou na mnohem nižší úroky a půjčka se vyplatí i samotným investorům, kteří tak zajímavě zhodnotí svůj kapitál. Zonky jsou vhodné pro všechny, kdo si chtějí půjčit nebo investovat za výhodných a férových podmínek.

Je Zonky skutečně seriózním projektem? Nerada bych přišla o peníze.

Nepoctivých finančních společností je bohužel hodně, Zonky ale mezi ně rozhodně nepatří. Jedná se o projekt, za nímž stojí řada osobností ze světa financí, marketingu nebo žurnalistiky. Za projektem Zonky stojí silné finanční společnosti – PPF investiční skupina a finanční skupina Home Credit.. Jakékoliv obavy jsou tedy zbytečné, u Zonky se k vám budou chovat vždy naprosto férově.

Mohu si o půjčku požádat i jinak než přes internet? Například někde v kanceláři?

Určitě ano, pokud preferujete osobní jednání, můžete si domluvit schůzku na jednom ze tří kontaktních míst. Pobočky (v tomto případě hotspoty) jsou aktuálně tři, jedna je v Praze, druhá v Brně a třetí v Ostravě. Pokud ale máte např. jen jeden dotaz, nebo jakýkoliv problém, můžete jej vyřešit i přes telefon nebo e-mail – pracovníci Zonky.cz vám vždy rádi pomohou.

Podle čeho se určují úrokové sazby? Pokud ta moje bude moc vysoká, dá se nějak snížit?

Úroková sazba se vždy určuje individuálně a to na základě informací, které společnosti Zonky poskytnete. V principu jde o to, že čím vyšší je riziko, že byste měli problém s řádným splácením, tím vyšší dostanete úrokovou sazbu. Pokud byste s úrokem nesouhlasili, můžete zkusit vyjednat nižší – po telefonu nebo přes e-mail. Bude ale třeba, abyste uvedli více informací nebo vysvětlili proč by vám měl být úrok snížen.

Jsou s půjčkami Zonky spojené i nějaké jiné poplatky než ten ve výši dvou procent?

Ne, jediný poplatek jsou zmíněná 2 % za zprostředkování půjčky, jinak pouze splácíte půjčku s úroky. Nikdy neplatíte nic předem, stejně tak se nemusíte bát ani žádných skrytých poplatků.

Mohu půjčku získat i se záznamem v registru dlužníků?

Teoreticky ano – Zonky si sice ověřují vaše záznamy v NRKI (nebankovní registr klientských informací), nicméně záleží vždy na konkrétní situaci, na tom, jak je negativní záznam starý, proč k němu došlo atd. Většinou se lidem s negativním záznamem v registru dlužníků půjčka zamítá, ale jsou výjimky, kdy tomu může být jinak.

Proč bych si měl o půjčku zažádat zrovna na Zonky? V čem je lepší než klasická banka?

V mnoha směrech. Asi tou nejvýraznější jsou nízké úroky, které začínají již na 4,49 %, dalším plusem je absence zbytečných poplatků, pohodlné sjednání online, možnost předčasného splacení a řada dalších výhod. Důležitý je i přístup společnosti Zonky, který je velmi přátelský a lidský.Výsledné hodnocení

P2P půjčky obecně u nás zatím nejsou tak rozšířené jako v některých jiných zemích, postupně jim ale začínají i Češi přicházet na chuť a objevují jejich velké výhody. Zonky jsou jednou z několika společností, které už u nás P2P půjčky provozují a zatím působí velmi sympatickým dojmem – především jejich internetové stránky jsou mimořádně zdařilá, o tomto projektu se navíc hodně píše i v médiích, objevila se reklama v televizi atd. Zonky jsou dobré především v jednání s klienty – pokud má žadatel o půjčku zájem, může si domluvit i osobní schůzku, pracovníci společnosti ochotně odpovídají na všechny dotazy a půjčka nikdy neobsahuje žádné skryté poplatky. Zda se půjčka vyplatí i vám, záleží hlavně na tom, jakou dostanete úrokovou sazbu – v každém případě, nejnižší sazba, která činí 4,99 % je opravdu výjimečná a žádná z bank působících v ČR vám ji nenabídne. Zonky můžeme doporučit, jedná se o prověřenou a stabilní společnost, za kterou navíc stojí tak významní partneři jako je PPF banka nebo Home Credit.

RYCHLOST
80 %
SCHVALOVATELNOST
90 %
SPOLEHLIVOST
100 %
Celkové hodnocení 90 %

Zkušenosti

Rychlé informace

 • Zonky patří mezi P2P půjčky, což jsou úvěry, kde si lidé půjčují peníze vzájemně
 • Poplatek činí pouze 2 % z celkové vypůjčené částky
 • Půjčka se sjednává přes internet, vše probíhá online bez nutnosti osobní schůzky
 • Součástí žádosti je i doložení příjmů, Zonky dále ověřují žadatele v registru BRKI/NRKI

Požadavky

 • Plnoletost
 • České občanství
 • Vlastní bankovní účet
 • Doložení dvou osobních dokladů
 • Doložení příjmu (třeba prostřednictvím bankovního výpisu)

Rychlý kontakt

800 449 999
Air Bank a.s., Evropská 2690/17, 16000 Praha 6 - Dejvice

Otevírací doba: Pondělí - Pátek 8:00 – 20:00
Víkendy a Svátky 9:00 – 18:00

Kde nás najdete

Výhody půjčky

 • Kompletní sjednání půjčky přes internet
 • Možnost získat i velmi nízkou a výhodnou úrokovou sazbu
 • Peníze dostanete ihned po podpisu smlouvy (nemusíte čekat na investory)
 • Parametry půjčky si můžete nastavit podle toho, kolik jste schopni měsíčně splácet
 • Férové a srozumitelné podmínky, seriózní jednání
 • Velmi kvalitní a uživatelsky přívětivé webové stránky
 • Půjčku lze kdykoliv splatit předčasně
 • Nízký fixní poplatek, jen 2 % z celkové částky úvěru

Nevýhody půjčky

 • Zonky nejsou pro každého, podmínky vylučují např. osoby bez trvalého příjmu nebo osoby v insolvenci

Zonky

Za kolik opravdu půjčují lidé lidem? Nezávislá recenze Zonky půjčky Zonky
Celkové hodnocení: 4/5. Hodnotilo 5122 klientů.

Dokumenty ke stažení

Poslední aktualizace obsahu: 26. 3. 2024