V čem spočívají výhody P2P půjček oproti běžným úvěrům?


P2P půjčky mají řadu předností oproti klasickým bankovním nebo nebankovním úvěrům. Jaké z nich jsou ty klíčové a které společnosti u nás P2P půjčky zprostředkovávají nebo dříve zprostředkovávaly?

V čem spočívají výhody P2P půjček oproti běžným úvěrům?

Nižší úroky

Jednou z velmi zásadních výhod P2P půjček jsou jejich úroky. Ty zde fungují na trochu jiném principu než u klasických bankovních či nebankovních úvěrů. Např. u lídra na trhu, společnosti Zonky má každý zájemce o úvěr rating, podle něhož se mu stanoví příslušná úroková sazba a logicky čím je u něj vyšší riziko nesplácení, tím je úrok vyšší. Klienti s minimálním rizikem pak mají velmi nízké úroky, jež jsou dokonce ještě výhodnější než u banky.

Vyšší šance na schválení žádosti

Naopak žadatelé o půjčku s horším hodnocením sice dostanou horší úrok, na druhou stranu i oni mají šanci úvěr získat – opět je zde výhoda oproti bankám, které mají obvykle podmínky přísnější a více lidí jejich sítem neprojde. Ve srovnání s nebankovními společnostmi jsou pak P2P půjčky mnohem výhodnější, snad s výjimkou prvních půjček zdarma, kde je ale maximální výše úvěru hodně omezená a půjčka je pouze krátkodobá.

Jsou naprosto bezpečné

U P2P půjček se vůbec nemusíte bát toho, že by mohlo dojít k podvodu – jednotliví provozovatelé musejí mít licenci od České národní banky a vše je naprosto bezpečné, prověřené a legální.

Široký úvěrový rámec

Svým úvěrovým rámcem se P2P půjčky podobají spíše bankovním úvěrům, např. jednička na trhu, společnost Zonky nabízí až 750 000 Kč, i u ostatních provozovatelů se horní hranice pohybuje v řádek stovek tisíc korun. S tím samozřejmě souvisí i maximální délka splatnosti, která je obvykle od 60 až do 84 měsíců. Přesnou délku splatnosti si zájemce o úvěr může sám nastavit, podle jeho potřeb a schopností splácet.

Díky P2P půjčkám si můžete i vydělat

P2P půjčky nejsou zajímavé pouze pro ty, jenž potřebují půjčit peníze – jsou také skvělou a jedinečnou příležitostí pro investory a to nejen pro osoby s vysokým kapitálem, ale i pro běžné občany, kteří nemají s investováním zkušenosti a chtěli by si ho vyzkoušet s minimálním rizikem. Právě P2P půjčky jsou perfektní možností, jak si zkusit zainvestovat, přičemž stačí jen pár stovek.

Největší provozovatelé P2P půjček v Česku

V České republice aktuálně působí hned několik společností, které P2P půjčky provozují. Které z nich patří k těm nejvýznamnějším?

  • Zonky aktuálně asi nejpopulárnější česká P2P platforma, u níž si lze požádat o půjčku od 20 000 do 750 000 Kč s maximální dobou splatnosti až na 7 let. Zonky nabízejí výhodné úroky, jež začínají už na 2,99 % ročně a dá se tak u nich získat ještě výhodnější půjčka než v bance. Maximální výše RPSN (roční procentní sazby nákladů) je u Zonky 31,94 %.
  • Bankerat – nejstarší provozovatel P2P půjček v ČR – společnost Bankerat začala svoje služby poskytovat již v roce 2010. V současné době nabízí hned několik variant půjčky, jejichž výše je odstupňovaná podle toho, zda může klient doložit příjmy, zda má záznamy v registru a zda může ručit nemovitostí. U poslední varianty lze získat až 600 000 Kč na 6 let. I Bankerat nabízí příležitost pro investory, kteří mohou investicí do půjček zhodnotit svoje peníze.

Vedle výše zmíněných značek zde působí ještě pár dalších společností, jež tyto půjčky provozují. Další možností je pak využít služeb některé ze zahraničních platforem. Dříve byla možnost získat P2P půjčku i prostřednictvím těchto společností:

  • Žlutý meloun – československý projekt, jenž nabízel tři druhy půjček – neúčelový úvěr do 250 000 Kč, rychlou půjčku do 15 000 Kč a úvěr na bydlení až do 265 000 Kč. V současné době je ale nabízí pouze na Slovensku, v ČR bylo jejich poskytování přerušeno z legislativních důvodů.
  • Benefi – bývalý provozovatel P2P půjček ukončil svoji činnost v březnu 2017, předtím nabízel úvěry do 250 000 Kč se splatností do pěti let.
« Půjčky se bát nemusíte. Buďte ale obezřetní | Které rychlé mikropůjčky jsou nejvýhodnější? »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky