P2P půjčky


Pro ty, co mají zájem o výhodnou půjčku se v poslední době začíná čím dál více prosazovat nový koncept úvěrů zvaný P2P půjčky. V tomto článku si P2P úvěry blíže představíme, vysvětlíme si, na jakém principu fungují, jaké jsou jejich největší přednosti a naopak nedostatky a podíváme se i na největší české společnosti, které se zprostředkováním těchto půjček zabývají.

P2P půjčky

Co znamená termín P2P půjčky?

Zkratka P2P pochází z angličtiny a jedná se o slovní spojení peer to peer, resp. person to person. Jedná se tedy o půjčky, které si vzájemně poskytují lidé mezi sebou (někdy se proto můžeme setkat i s označením sociální půjčky – social lending). Tyto půjčky jsou nabízeny výhradně přes internet a to prostřednictvím institucí, jež je zájemcům zprostředkovávají. Na jedné straně je tedy vždy investor, který poskytuje svoje peníze, na druhé pak žadatel o úvěr a mezi nimi je společnost, která tyto půjčky zastřešuje. V zahraničí už mají P2P úvěry delší tradici, u nás se zatím jedná o poměrně nový koncept, který zatím není tolik známý. V každém případě se ale jedná o zajímavou alternativu ke klasickým bankovním i nebankovním půjčkám a kromě samotných žadatelů o úvěr jsou P2P půjčky velmi zajímavou příležitostí i pro ty, co chtějí zhodnotit svoje peníze a investovat s minimálním rizikem.

Komu jsou P2P půjčky určeny?

Jak jsme si tedy řekli, P2P půjčky jsou určeny nejen těm, co potřebují půjčit peníze, ale i těm, co jich naopak mají dost a chtějí je investovat a zhodnotit. Zastavíme se teď u té první skupiny – u lidí, kteří potřebují půjčit. Pro ně jsou P2P úvěry zajímavé v tom, že jsou u nich nižší úroky, než u běžných bankovních úvěrů. Zároveň se nemusí platit žádné poplatky předem a služba je naprosto důvěryhodná – klient tak nemusí mít strach, že by byl podveden. Na druhou stranu půjčku nemůže dostat každý a aby měli i investoři určitou jistotu, jsou pro získání P2P půjčky trochu přísnější požadavky – jedná se tedy spíše o alternativu vůči bankovním úvěrům. Naopak rizikoví klienti, tedy lidé se záznamem v registru dlužníků, s exekucemi, dluhy, bez stálého příjmu apod. mají šanci na půjčku nižší, neznamená to ale automaticky, že ji dostat nemohou – záleží vždy na konkrétním případě a situaci.

Největší výhody P2P úvěrů

  • nízké úrokové sazby – výhodnější než u banky
  • pohodlné sjednání online přes internetový portál
  • díky společnosti, která půjčky zprostředkovává, máte jistotu, že nejde o podvod
  • nemusíte platit žádné poplatky předem
  • půjčky jsou skvělou možností pro investory, kteří tak mohou zhodnotit svoje peníze

Nevýhody P2P půjček

  • náročnější požadavky než u rychlých nebankovních půjček
  • vyřízení půjčky trvá poměrně dlouho oproti klasickým úvěrům
  • sice malé, ale přece jenom určité riziko pro investory

P2P úvěry jako zajímavá investiční příležitost

Oproti všem běžným bankovním či nebankovním úvěrům jsou P2P půjčky výjimečné v tom, že do nich můžete vstoupit jako investor a sami půjčovat lidem peníze. To sice lze i běžným způsobem, při využití P2P platformy ale máte jako investor mnohem větší ochranu a pouze minimální riziko, že o svůj vklad přijdete. Důležitým faktem je také skutečnost, že u některých společností můžete investovat i velmi malé částky, díky čemuž je tato příležitost vhodná i pro ty, kteří si nemohou dovolit půjčit velké peníze, nebo si celý systém chtějí nejdříve vyzkoušet.

Největší poskytovatelé P2P půjček v ČR

Na českém trhu P2P půjček zatím nepanuje ani zdaleka tak velká konkurence jako u běžných nebankovních půjček, několik velkých poskytovatelů už ale na našem trhu působí. K těm největším patří společnosti Loanis, Benefi, Bankerat nebo Zonky, vedle nich pak existuje ještě několik dalších webů zaměřených na aukce P2P půjček, např. Intereson nebo FinGood.

Loanis – výběr ze dvou druhů půjček – do 50 nebo do 250 000 Kč, pro ty, co mohou ručit nemovitostí nabízí společnost Loanis Investment i speciální hypotéku až do 5 000 000 Kč

Benefi – půjčky až do 250 000 Kč až na 60 měsíců, nízké úrokové sazby, výhodné podmínky jak pro žadatele o úvěr, tak i pro investory

Bankerat – kromě výhodných půjček pro zájemce o úvěr a příležitosti pro investory nabízí tato platforma i možnost výdělku díky affiliate systému – každý si tak může přivydělat na provizích

Zonky – P2P platforma, která spolupracuje s PPF bankou. Investovat lze už od 200 Kč, půjčky jsou od 20 až do 600 000 Kč na dobu max. 84 měsíců. Nízké poplatky, nízké úroky, zajímavé webové stránky, odlišující se od konkurence.

Všechny výše zmíněné společnosti poskytují své služby na základě registrace u České národní banky – jedná se o naprosto seriózní společnosti a nemusíte tak mít z ničeho obavy.

P2P půjčky v zahraničí

Historicky první firmou, která začala zprostředkovávat P2P půjčky byla anglická společnost Zopa (www.zopa.com), která získala řadu prestižních ocenění. P2P úvěry se ale postupně rozšířily i do dalších zemí a to především v Evropě a v USA. Svoji oblibu si získávají i na Slovensku, kde působí hned několik P2P platforem, mimo jiné např. Žltý melón (www.zltymelon.sk) nebo Zinc Euro (www.zinceuro.sk). K předním zahraničním poskytovatelům pak patří estonská společnost Bondora (www.bondora.com) – kromě domovské země ale působí i v mnoha jiných evropských státech, včetně České republiky.

Kde najdu více informací o P2P půjčkách?

Pokud Vás P2P půjčky zaujaly a chtěly byste se o nich dozvědět více informací, tak podrobné recenze na přední zprostředkovatele těchto úvěrů najdete na odborném portálu Půjčko.cz na adrese http://pujcko.cz/?s=p2p. Výhodám P2P půjček se věnuje i web Parádní půjčky a spoustu dalších informací naleznete i na dalších českých serverech, zaměřených na finance a úvěry. « Podvodné půjčky | Jak získat na auto na splátky? »

Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky