Podvodné půjčky


Finanční situace mnoha lidí v ČR není vůbec dobrá a spousta z nich si tak k jejímu zlepšení bere půjčky. Nabídka úvěrů je dnes nesmírně bohatá a zájemci si mohou vybírat nejen z mnoha bankovních úvěrů, ale především z desítek různých nebankovních společností. Bohužel, v této oblasti (stejně tak jako v mnoha jiných) působí také množství podvodníků, kteří půjčky nabízejí pouze naoko, ve skutečnosti ale nikomu žádný úvěr nedají.s

Podvodné půjčky

Podvodné bankovní půjčky

Pokud patříte mezi ty, jenž si mohou vzít půjčku v bance, nemusíte mít z podvodu strach. Všechny banky, jež v České republice působí, jsou zárukou slušného a férového jednání. Nehrozí tak nebezpečí, že by Vás banka podvedla nebo jinak oklamala. Bankovní půjčky ale nejsou pro každého a čím dál více lidí si může půjčit pouze od nebankovních poskytovatelů (ať už kvůli záznamu v registru dlužníků, nízkému příjmu nebo z jiných důvodů).

Podvodné půjčky v nebankovním sektoru

U nebankovních půjček je už situace mnohem složitější. Jsou tady sice desítky solidních společností, které jednaní s klienty na rovinu a půjčky skutečně poskytují, vedle toho je však v naší zemi mnoho podvodníků, kteří tímto způsobem žadatele o půjčku doslova okrádají. Lidé, kteří už tak byli v těžké finanční situaci, jsou na tom pak ještě hůře a velmi obtížně se dostávají z dluhové spirály. Díky internetu se ale podvodná půjčka dá snadno odhalit a můžete si snadno najít opravdu seriózní nabídku.

 

S jakými druhy podvodů se u půjček můžeme setkat?

Ve světě nebankovních půjček se můžeme setkat s několika triky, které podvodníci často používají – o některých z nich už jste možná slyšeli v médiích, jiné zas tolik známé nejsou. Vybrali jsme několik typických příkladů nejčastějších úvěrových podvodů:

 • telefonický – abyste mohli dostat požadovanou půjčku, musíte nejdříve zavolat na placenou telefonickou linku. Ta ale začíná číslem 900 a cena minuty hovoru je kolem 70 až 90 Kč. Operátorka na druhé straně linky hovor záměrně co nejvíce protahuje, až se výsledná částka, kterou provoláte, vyšplhá mnohdy až na více než 1000 Kč. Asi není třeba dodávat, že půjčku pak stejně nedostanete.
 • poplatek předem – někteří jednotlivci nebo firmy po Vás mohou chtít např. jednu nebo dvě splátky ještě předtím, než Vám půjčku vyplatí – jedná se o jasný podvod
 • nečitelné smlouvy psané drobným písmem – spousta firem schválně píše podmínky smlouvy tak malým písmem, že si je mnoho lidí ani nepřečte – a i na toto je třeba dát si pozor a vždy si důkladně pročíst kompletní úvěrovou smlouvu
 • rozhodčí doložky – poměrně častý trik, který je nebezpečný v momentě, kdy byste úvěr nespláceli včas – pak by vám hrozili vysoké pokuty a jen těžko byste se bránili
 • extrémní úroky a poplatky – některé společnosti si účtují přehnaně vysoké úrokové sazby a různé poplatky – vždy si je raději předem ověřte a porovnejte s jinými, abyste zbytečně neplatili mnohem více, než musíte

Podle čeho poznám, že se jedná o podvod?

Poznat podvodnou nabídky půjčky není zase tak těžké a pokud se budete držet našich rad, nemělo by Vám hrozit žádné nebezpečí. K hlavním poznávacím znamením, že nabídka půjčky není seriózní, ale podvodná, patří:

 • druh inzerátu – solidní firma neinzeruje na nástěnkách v supermarketu ani nevylepuje papírky někde na ulici, stejně tak její inzeráty nebývají v běžné inzerci v novinách nebo na bezplatných inzertních serverech. Podvodníci mají v inzerátu jen telefonní číslo nebo e-mailovou adresu a chybí jim odkaz na webové stránky.
 • absence webových stránek – každá slušná společnost musí mít vlastní web. Ten je v dnešní době naprostou samozřejmostí a pokud má firma nabízející úvěry pouze e-mail, obloukem se jí vyhněte
 • nekvalitní web bez kontaktních údajů – ani samotná existence internetové stránky ale ještě automaticky neznamená jistotu. Stránky si v klidu prohlédněte a podívejte se, zda na nich nechybí sídlo firmy, IČ, kontakty (telefon i e-mail) a další informace. Stránky by také měly působit profesionálním dojmem a být na klasické doméně (ne na nějaké stránce, která je zdarma a působí amatérsky).
 • půjčky poskytuje fyzická osoba – na takové nabídky vůbec nereagujte. Snad jen pokud Vám chce půjčit Váš přítel, ale od cizích lidí si půjčku nikdy neberte – vždy pouze od prověřené společnosti.
 • nutnost volat na placenou linku (900 …) - pokud je podmínkou získání úvěru telefonát na linku začínající číslem 900, na 99% půjde o podvod. Nikdy na taková čísla nevolejte, protože jinak přijdete o peníze. Seriózní společnost to po Vás nikdy chtít nebude.
 • chtějí po vás poplatek předem – jedna z nejčastějších chyb, kterou bohužel dělá stále mnoho lidí. NIKDY po Vás nemůže poskytovatel půjčky chtít splátku předem – takže pokud chce např. jednu nebo dvě splátky s tím, že hned poté Vám peníze vyplatí, je to téměř s jistotou podvod. Pokud dotyčný chce peníze poslat např. na účet u Tipsportu, Fortuny nebo jiné sázkové kanceláře, tak není co řešit – jedná se o 100% podvod.

Jak vybrat půjčku, abych měl jistotu, že o podvod nepůjde?

Podvodných půjček je sice spousta, ale i tak není nic těžkého se jim vyhnout. Stačí jen dodržet pár základních rad a nemůžete udělat chybu. Doporučujeme se zaměřit na následující faktory:

 • srovnání půjček – na internetu existuje několik kvalitních a profesionálních webů, specializovaných na srovnání bankovních i nebankovních půjček. Jsou v nich ale porovnány pouze důkladně prověřené společnosti – pokud si tedy z některého z těchto portálů podáte žádost, máte jistotu, že o podvod nejde. K těm nejkvalitnějším patří např. Coolpujcky.cz, Paradnipujcky.cz nebo Vyhodnaky.cz.
 • reference na internetu – podívejte se, co se o vybraném poskytovateli píše v různých diskusích na internetu. Pokud má firma většinu hodnocení negativních, raději se ji vyhněte.
 • kvalitní stránky se všemi údaji – na webových stránkách úvěrové společnosti musí být uvedeny všechny kontakty – tedy nejen e-mail nebo telefon, ale i přesná adresa, IČ a další údaje. Obvykle mají tyto firmy i vlastní zákaznické centrum, kam je možné zavolat a zjistit si více informací.

Jak se bránit v situaci, kdy už jsem se stal obětí podvodníků?

Co když už se ale stanete obětí podvodu? V teto situaci se neustále ocitá spousta lidí, kteří si místo solidní nebankovní společnosti chtěli půjčit od soukromé osoby, případě podvodné firmy. To by samo o sobě nevadilo, kdyby ale neudělali chybu v tom, že jim uhradili poplatek předem, nebo protelefonovali tisíce na předražených číslech. Doporučený postup může být např. takovýto:

 • zjištění informací – někdy se může stát, že se vyřízení žádosti trochu protáhne, ale jakmile už je jasné, že ani po zaplacení poplatku nic nedostanete, shromážděte si co nejvíce informací o dané firmě nebo člověku, abyste na něj mohli podat žalobu
 • podání žaloby – můžete zajít na policejní stanici a podvod tam nahlásit. Je možné, že se Vám peníze vrátí, ale nespoléhejte na to na 100%
 • hromadná žaloba – daleko účinnější ale společná hromadná žaloba. Ta má daleko větší šanci na úspěch a už jen na jejím základě se může podvodník leknout a raději peníze vrátit. Ostatní podvedené můžete najít např. v některých diskusních fórech, nebo stránkách, zaměřených na podvodné půjčky. Doporučujeme především pujcko.cz/podvodne-pujcky nebo velmi kvalitní portál www.hromadnezaloby.cz
 • hromadná žaloba má navíc tu výhodu, že když se spojíte s více lidmi, platba za služby advokátní kanceláře se mezi Vás rozdělí a Vy sami tak zaplatíte jen malou část

Hromadná žaloba jako účinné řešení

Jak už jsme si řekli výše, podání hromadné žaloby je velmi účinnou a rozumnou metodou, jak získat svoje peníze zpět. Taková žaloba ale musí splňovat určité náležitosti. Podat si ji můžete např. na některých webových stránkách, nebo přes advokáta, případně ji sepsat i sami. Správná hromadná žaloba by měla obsahovat tyto údaje:

 • musejí v ní být jména všech žalobců i obžalované firmy či jednotlivce
 • dále v ní nesmí chybět jméno advokáta, který Vás bude zastupovat
 • žalobu je třeba poslat na příslušný soud, kam ji budete směřovat
 • je třeba v ní popsat, v čem skutek spočíval a přidat i konkrétní důkazy
 • chybět nesmí ani popis, jaké řešení situace si představujete
 • samozřejmě nezapomeňte uvést podpis a datum, tak jako u běžného dopisu

Hromadná žaloba se posílá vždy písemnou formou a je opravdu důležité, abyste v ní na nic nezapomněli. V opačném případě Vám může být vrácena a celý případ se tak bude zbytečně protahovat. Chcete-li mít jistotu, že bude žaloba sepsána správně, obraťte se na právníka, který Vám ji může celou sepsat.

Seznam podvodných firem a fyzických osob – podvodníků

Ucelený a kompletní seznam všech podvodníků asi nikde nenajdete, některé internetové stránky se ale na tuto problematiku zaměřují a je na nich alespoň částečný seznam, na koho si dát pozor. V tomto směru jsou skvělé např. stránky pujcko.cz/podvodne-pujcky s výpisem podvodných půjček (doporučujeme si přečíst i diskusi) a co se týká hromadné žaloby, tak více informací naleznete zde – pujcko.cz/podvodne-pujcky/hromadne-zaloby.

Top 10 podvodných půjček

Vybrali jsme 10 nejčastějších podvodných půjček, se kterými se můžete setkat. Jedná se ale pouze o zlomek všech podvodných firem – ve skutečnosti jsou po celé ČR desítky podvodníků, nabízejících úvěry, spousta firem se navíc často přejmenuje a podniká pod zcela novou značkou. Vždy si tak poskytovatele půjčky nejdříve důkladně prověřte na internetu, abyste měli stoprocentní jistotu.

 

Spolehlivé bankovní půjčky

U bankovních úvěrů sice máte vždy jistotu, že se nejedná o žádný podvod, mezi jednotlivými nabídkami jsou ale velké rozdíly. V poslední době jsou čím dál zajímavější zejména úvěrové produkty menších bank, které mají mnohdy lepší podmínky než jejich velcí konkurenti. K nejvýhodnějším a nejspolehlivějším bankovním půjčkám aktuálně patří:

 • Air Bank půjčka (5 000 – 900 000 Kč, nízké úroky, možnost převedení půjček)
 • mBank půjčka (max. 600 000 Kč, nulové poplatky, garantovaná úroková sazba)
 • půjčka České spořitelny (20 000 - 700 000 Kč, rychlé vyřízení, nízké úroky)

Spolehlivé nebankovní půjčky

U nebankovních úvěrů už je třeba vybírat velmi pečlivě, i tak ale není těžké najít výhodné půjčky, jež mohou v určitých případech vyjít i výhodněji než klasický bankovní úvěr. V současné době patří k nejspolehlivějším a nejlepším nebankovním půjčkám:

 • Zaplo půjčka (první půjčka zdarma, u opakované půjčky lze získat až 20 000 Kč)
 • Japonská půjčka (nejnižší poplatky ze všech nebankovních úvěrů, první půjčka zdarma)
 • Půjčka Plus (5 000 – 170 000 Kč, splatnost max. 84 měsíců, snadné vyřízení z domova)
| P2P půjčky »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky