Půjčka v insolvenci


Insolvence, neboli platební neschopnost, je stav, do nějž se v posledních letech dostává (zejména kvůli exekucím) čím dál více lidí. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se dostali do insolvence, resp. procházejí procesem oddlužení (osobního bankrotu), máme pro vás několik rad, co lze v takové situaci dělat.

Půjčka v insolvenci

Další půjčky v insolvenci jsou pro dlužníka velkým rizikem

Je jasné, že osobní bankrot není nic příjemného a podmínky oddlužení jsou docela tvrdé – dlužníkovi zůstane každý měsíc jen velmi malá částka. Přesto ale půjčka v insolvenci není moc dobrým řešením – může se totiž stát, že tím, že si ji sjednáte, porušíte podmínky oddlužení a to vám pak bude zrušeno. Půjčky v insolvenci tak nelze příliš doporučit, většinou nejde o dobré řešení situace. 

Získat půjčku v insolvenci není nic snadného

Jednotlivé úvěrové společnosti z celkem pochopitelných důvodů lidem v insolvenci ani půjčky neposkytují. Získat takový úvěr je tak nesmírně obtížné -  společností, které jsou ochotny půjčku (byť jen na malou částku) člověku v platební neschopnosti poskytnout, je minimum a mnohdy nejde zrovna o seriózní firmy.

Banky lidem v platební neschopnosti peníze nepůjčují 

U banky ani nemá cenu se na půjčky v insolvenci ptát. Každá banka si žadatele důkladně prověřuje a půjčky neposkytuje ani lidem v exekuci nebo se záznamem v registru dlužníků. S insolvencí tak u žádné banky nemáte šanci úvěr získat. 

Ani u většiny nebankovních poskytovatelů s insolvencí neuspějete 

Ani nebankovní společnosti, které mají jinak podmínky mírnější, obvykle lidem v platební neschopnosti peníze nepůjčují. Výjimečně lze dostat půjčku třeba se záznamem v registru dlužníků, někdy i s exekucí, ale insolvence je obvykle nepřekonatelnou překážkou. Jen minimum poskytovatelů je ochotno peníze půjčit, většinou jde navíc jen o malé částky. 

Řešením mohou být některé půjčky se zajištěním 

Pokud opravdu nutně potřebujete půjčku v insolvenci a máte možnost ručit za ni např. nemovitostí, jedná se o možné řešení. Úvěrová společnost bude mít půjčku zajištěnou vaším majetkem a pokud byste úvěr nespláceli, o nemovitost přijdete. Druhou možností je pak půjčit si peníze od někoho z rodiny, známých nebo kamarádů – což je asi nejlepší řešení, kdy můžete půjčku získat levněji a bez rizika, že byste porušili podmínky oddlužení.

Na co si dát při hledání půjčky v insolvenci největší pozor? 

Protože lidé v insolvenci jsou často zoufalí a nemají příliš povědomí o rizicích, která při půjčování vznikají, vybrali jsme několik nejčastějších nástrah, na které je třeba dávat si pozor. Týká se to nejvíce právě půjčky v insolvenci, kterou lze u běžných poskytovatelů získat jen těžko. Pozor si tedy dávejte zejména na: 

  • nabídky půjčky, kdy poskytovatel chce nejdříve uhradit vysoký poplatek (třeba v řádu tisíců) – i kdyby vám sebevíc sliboval, že máte půjčku schválenou a jistou, nic neplaťte – s velmi vysokou pravděpodobností půjde o podvod
  • nabídky půjček, kdy musí žadatel nejdříve zavolat na linku se zvýšenou tarifikací – minuta hovoru pak může stát okolo 80 Kč a člověk na druhé straně linky hovor schválně co nejvíce protahuje. Výsledkem pak bude účet za telefon v řádu tisíců a vy žádnou půjčku stejně nedostanete. 
  • inzeráty v novinách, na různých nástěnkách v obchodech, na plakátovacích plochách apod., nabídky, kde je uvedeno pouze telefonní číslo nebo mailová adresa, nabídky firem, jež ani nemají webovou stránku – všechny tyto nabídky jsou podezřelé a nedůvěryhodné 
  • půjčky na směnku nebo jiné úvěry od soukromé osoby 

Je jasné, že insolvence není nic snadného, ale půjčka v insolvenci je skutečně až tím nejkrajnějším a většinou ne příliš dobrým řešením. Pokud si nevíte rady, zkuste se obrátit např. na některou bezplatnou finanční poradnu, kde vám jistě poradí nejlepší řešení vaší finanční situace. 

 

« Revoluce v bankovních platbách – kde všude umožňují okamžitý převod peněz? | Půjčky ve znamení rychlosti, jak si půjčit téměř okamžitě? »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky