Co je RPSN?


Asi každý, kdo si někdy sjednával půjčku, nebo se o nějaký úvěr alespoň zajímal, určitě zaregistroval zkratku RPSN. Ta se objevuje u většiny úvěrových produktů a umožňuje mít lepší obrázek o výhodnosti půjčky. V tomto článku si o RPSN povíme trochu více.

Co je RPSN?

Vysvětlení zkratky RPSN

Zkratka RPSN znamená roční procentní sazba nákladů. Přesněji řečeno, RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí klient úvěrové společnosti uhradit za jeden rok v souvislosti nejen se splátkami, ale i se správou úvěru a jinými poplatky. RPSN tak pomáhá zájemcům o půjčku vytvořit si lepší představu o tom, jak moc je půjčka výhodná. Ne ve všech případech se ale tento údaj musí uvádět a ne vždy hraje jeho výše tak velkou roli.

Kde všude se s RPSN můžeme setkat?

S roční procentní sazbou nákladů se běžně setkáte u různých půjček a to jak bankovních, tak i nebankovních. Údaj o výši RPSN se v poslední době skoro vždy objevuje i na webových stránkách úvěrových společností v rámci tzv. úvěrové kalkulačky. Na ní si zájemci o půjčku mohou snadno spočítat případnou výši splátek a mimo jiné se jim zobrazuje i přesný výpočet RPSN.

Význam RPSN u nebankovních půjček

U nebankovních úvěrů se sice RPSN uvádí, nicméně často zde nehraje tak zásadní roli. V případě nebankovních půjček se totiž často jedná o krátkodobé úvěry, u nichž je splatnost kolem jednoho měsíce. U takových půjček je mnohem důležitější přesná výše poplatku, RPSN jde zde spíše orientační a už ze samotného principu, kdy se sazba přepočítává na rok, je jasné, že u rychlé krátkodobé půjčky bude podstatně vyšší. Tím ale nemá smysl se zabývat – podstatné je, kolik celkově zaplatíte.

Význam RPSN u bankovních úvěrů

U klasických bankovních půjček už je situace jiná. Doba splatnosti se sice samozřejmě různí, nicméně většinou jsou bankovní úvěry spíše na delší dobu a běžně si lidé jejich splácení rozloží na dobu několika let. Tady už je údaj o RPSN mnohem důležitější a daleko lépe nám napoví, jak moc je daná půjčka výhodná. Pokud si tedy plánujete vzít bankovní úvěr, určitě se mimo jiných parametrů zaměřte i na výši roční procentní sazby nákladů.

Jakým způsobem probíhá výpočet RPSN?

Výpočet roční procentní sazby nákladů je poměrně složitý a používá se pro něj speciální vzorec. V něm se používá celá řada parametrů, jako je např. počet poskytnutých půjček, doba kdy byla půjčka poskytnuta, počet plateb, doba kdy byl poplatek uhrazen a další údaje. Přesný vzorec a další podrobnosti k výpočtu RPSN naleznete např. na Wikipedii pod odkazem https://cs.wikipedia.org/wiki/RPSN.

Kde se musí RPSN povinně uvádět?

Roční procentní sazba nákladů se nemusí uvádět automaticky u každé půjčky – u některých úvěrů tato povinnost není. Ze zákona tak RPSN nemusí být uvedena u půjček nižších než 5 000 Kč (i proto je mnoho úvěrů v maximální výši 4 999 Kč) nebo naopak u vysokých úvěrů nad 1 880 000 Kč. Povinnost sdělovat výši RPSN nemají ani poskytovatelé hypotečních úvěrů a některých dalších úvěrových produktů.

RPSN versus úroková míra

Vedle roční procentní sazby nákladů se u půjček často prezentuje i úroková sazba. Zatímco RPSN se vždy počítá na rok, úrokové míry mohou být přepočítány i na měsíc, týden, nebo den. Úroková míra navíc nijak nezohledňuje různé poplatky, ať už jde o poplatek za sjednání půjčky, za vedení úvěrového účtu, za pojištění schopnosti splácet atd. RPSN má všechny tyto položky zahrnuty a i proto je srovnání pomocí RPSN přesnější a lépe se podle něj dá poznat, jak moc je daná nabídka pro klienta výhodná. Oba údaje se běžně vyskytují v úvěrových kalkulačkách a snadno si tak můžete jejich aktuální výši zjistit přes internet, bez nutnosti chodit na pobočku nebo telefonovat.

« Nejlepší půjčky pro dlužníky | Půjčka pro ženy na mateřské dovolené »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky