Smlouva o půjčce


Každý člověk, který si bere půjčku – ať už jde o bankovní úvěr nebo o menší nebankovní půjčku – musí nejdříve podepsat smlouvu o půjčce. Ta je nedílnou součástí všech úvěrů a to bez ohledu na to, zda ji podepíšete klasickým způsobem nebo elektronickou formou přes internet. Do konce roku 2013 se tomuto dokumentu oficiálně říkalo smlouva o půjčce, od roku 2014 pak vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který slovo půjčka nahradil termínem zápůjčka.

Smlouva o půjčce

Smlouva o bankovní půjčce

Každý, kdo si osobně na pobočce zakládat účet u banky, nebo si u ní vyřizoval úvěr, ví, že je s tím spojeno mnoho dokumentů a smluv, které je třeba podepsat. Dnes už ale není nutné chodit vždy na pobočku banky – u některých je možné nechat si smlouvu doručit kurýrem až do domu a založení účtu či vyřízení půjčky je tak ještě jednodušší.

Smlouva o nebankovní půjčce

Podobné je to i u nebankovních úvěrů – i tam platí, že smlouvu lze podepsat klasicky na místě (ať už na pobočce, nebo u Vás doma při návštěvě obchodního zástupce) nebo lze vše vyřídit přes internet – to platí zejména pro menší úvěry do 5 000 Kč.

Směnka místo klasické smlouvy

Specifickým příkladem úvěrů jsou půjčky na směnku, kdy žadatel dostane peníze na základě podpisu směnky. Ta se podepisuje a ověřuje u notáře a na jejím základě pak věřitel může po dlužníkovi peníze vymáhat. Nabídek na půjčky na směnku je na internetu velké množství, mezi nimi je ale spousta podvodníků, takže je třeba dávat si velký pozor.

Jak by měla smlouva o půjčce vypadat? Co všechno by měla obsahovat?

Pro smlouvu o půjčce platí určitá pravidla, která se musí dodržovat. Každá smlouva tak musí obsahovat:

 • název, resp. číslo zákona, podle něhož se řídí
 • základní osobní údaje obou stran (oficiálně se jim říká vydlužitel a zapůjčitel)
 • splatnost půjčky – termín do kdy musíte úvěr nejpozději uhradit
 • závěrečné ustanovení
 • datum podpisu, místo a samozřejmě podpisy obou dvou stran

V některých případech může být součástí smlouvy i informace o zajištění, může se jednat např. o již výše zmíněnou směnku, případně jiný druh záruky.

Na co si u smlouvy dát největší pozor?

Ještě předtím, než smlouvu o půjčce podepíšete, celou si ji v klidu a beze spěchu přečtěte. Ujistěte se, že všemu rozumíte a že ve smlouvě nejsou žádné body, se kterými byste nesouhlasili. Velmi nebezpečná bývá u úvěrových smluv tzv. rozhodčí doložka – ta už sice nemůže být přímou součástí smlouvy a podepisuje se zvlášť, nic to ale nemění na faktu, že dlužník se kvůli ní může dostat do velmi nepříjemné situace. Podpisem rozhodčí doložky totiž dáváte souhlas k tomu, aby případné spory mezi Vámi a poskytovatelem půjčky neřešil nezávislý soud, ale osoba rozhodce. Rozhodčí společnosti ale jsou skoro vždy na straně věřitelů a i proto je lepší půjčit si od společnosti, která žádnou takovou doložku nepoužívá.

Na koho se obrátit, když si nejste jistí, zda je pro Vás smlouva o půjčce výhodná?

Pokud před sebou máte návrh smlouvy a jste na pochybách, zda je pro Vás výhodná, zkuste se nejdříve podívat na zkušenosti ostatních klientů dané společnosti. Pokud máte někoho známého, kdo pracuje jako právník, určitě se zkuste poradit s ním, další možností jsou pak různé finanční poradny a jiné instituce, které pomáhají lidem s finančními otázkami a často zcela zdarma. Dobrá rada od zkušených odborníků Vám tak může ušetřit nejen peníze, ale i spoustu starostí.

Základem je vždy důkladně si celou smlouvu přečíst – ty kratší jsou často důvěryhodnější

Mnoho lidí tento krok podceňuje a automaticky odklikne souhlas se smlouvou, později toho však často litují. Přečíst si celou smlouvu je většinou otázka několika minut a určitě se to vyplatí. Pozor si dejte hlavně na smlouvy a dodatky psané miniaturním písmem, rozhodně pak nepodepisujte něco, co je zcela nečitelné. Ideální jsou krátké a jasné smlouvy, kde nemusíte luštit žádné drobné písmo a podmínky jsou zcela jasně a srozumitelně formulované.

Smlouva ke stažení zde

« Půjčka na OP | Nejlepší hotovostní půjčky »
Autor: Tom Vašina

Vystudovaný ekonom

Upozornění: Poslední aktualizace článku proběhla . Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Komentáře


Kolik si chcete půjčit?

Částka: 15 000 Kč
První půjčka zdarma

Vyberte si z promo akcí půjčkových společností a získejte půjčku s úrokem 0%.

Chci využít akci

Doporučené půjčky

 • Zaplo půjčka - Půjčka Zaplo.cz až 16 000Kč zdarma. Nelžou? Přečtěte si nejprve naši nezávislou recenzi...
 • Zonky - Za kolik opravdu půjčují lidé lidem? Nezávislá recenze Zonky půjčky.
 • Sumo půjčka - Nebankovní půjčka ve výši až 250 000 Kč
 • Ninja půjčka - Rychlá půjčka online do 8 000 Kč
 • Via SMS půjčka - Rychlá ViaSMS půjčka opravdu pro každého a bez poplatků?
 • RePůjčka od Equa Bank - Konsolidujte úvěry od 50 000 Kč do 700 000
 • Půjčka CreditPortal - Rychlá půjčka bez skrytých poplatků
 • Airbank půjčka - Výhodná bankovní půjčka s úrokem 4.9 % p.a. a RPSN 5,02 %
 • Půjčka České spořitelny - Spolehlivá bankovní půjčka s výhodným úrokem od 6.9%
 • Ferratum půjčka - Ferratum láká zákazníky na první půjčku 9000 Kč za 0% úrok. Netají něco? V nezávislé recenzi jsme se detailně podívali na všechny podmínky půjčky od FerratumBank.